Основатель СПАРТЫ - Юрий Давыдов
Під Харковом влаштувалися «теоретики щастя»
Ні, сказали активісти сільськогосподарської комуни «Спарта» спиртному, цигаркам та лайливим словам. Незвичайні фермери вже понад десять років живуть за особливою системою, а у вільний час складають вірші.
Цю комуну знайти нескладно — проїжджаючи повз село Караван під Люботином, в очі кидаються численні транспаранти та плакати — на сінулі, будівлях, сараях…
За куріння — штраф 33 грн.
27-річна Олена Олександрова — корінна москвичка, здобула щастя у провінції Харкова — у навчальному господарстві «Спарта» живе та працює вже майже десять років. Її робочий день починається о четвертій ранку — з доїння корів, потім треба погодувати кроликів і курей, в обід знову підоїти корів… Вона захлинаючись може розповідати про своїх «вихованців» та їх раціон, про придбану техніку, плани на майбутнє.
- Я людина міська. І хоча за фахом ніяк не пов’язана із сільським господарством, мені тут дуже подобається, — усміхається Олена Александрова. — Усьому вчилася з нуля на практиці. Вже п’ять років, як ми доїмо корів апаратом, а не руками. Частину молока залишаємо телятам, а решту продаємо – усім охочим навіть не вистачає.
— Ми за здорове харчування та здоровий спосіб життя: не куримо, не п’ємо, — розповідає член колегіального правління учгоспу Тамара Костюк. — Тих, хто бореться зі шкідливими звичками, жартома називаємо практиками, а хто усвідомив, що здоровий спосіб життя — це капітал, — теоретиками. Злісних порушників штрафуємо спочатку на 33 гривні, потім сума зростає у геометричній прогресії.
Будувати плани на все життя
У чому суть їхнього способу життя?
— Теорія щастя обчислюється за формулою Піфагора, — висвітлює Тамара Костюк. — Щастя рівне твору рівнів активності, людяності, часу та комунікабельності людини (уміння працювати в команді).
Відповідно, розпорядок дня в «Спарті» розписаний до дрібниць, причому кожен свідомий «спартанець» веде щоденник «зовнішнього совісті». У ньому плани на день, на тиждень і навіть на все життя.
— «Зовнішнє сумління» — це система планування часу, — пояснює один із лідерів Тамара Костюк. — Кандидат в люди, що еволюціонують, продумує стратегію життя, мети. Хтось, наприклад, мріє навчитися сьогодні грати на гітарі, а завтра стати вченим.
Вечірнє дозвілля також організоване.
— Один день приділяється мозковому штурму, — перераховують «спартанці». — Вивчаємо все найкраще, що відкрило людство у всіх галузях — у списках 77 наук. Другого дня займаємося підрахунком добрих справ. По-третє, у нас парламентська асамблея. Там ми обговорюємо насущні проблеми як господарства, і всієї країни. У четвертий — граємо на музичних інструментах, співаємо на караоке, проводимо аутотренінги, заняття йогою та бойовими мистецтвами, дивимося фільми та обговорюємо їх, вивчаємо міжнародну мову — есперанто.
У «Спарті» є своя дошка пошани та ганьби, переможців нагороджують перехідним кубком (в який наливають сік), а також вручають торт та планету переможця (глобус із прапором). Тим, хто у хвості — передають іграшкову мавпочку.
Сталін та Єльцин — не в честі
Свій підхід у них і до господарювання. За десять років, розпочавши з невеликої садиби та трьох кіз, вони вже об’єднують чотири двори на один гектар. На фермі 12 дійних корів, 20 телят, бик, дві кобили, 300-кілограмовий кнур із чотирма свинками, кури, вівці та кролики.
Усі вихованці на триразовому харчуванні, причому у кожного свій раціон, що переглядається раз на місяць, своє стійло, над яким розміщена не лише фотографія тварини, а й уся інформація про неї — прізвисько, вік, вага, щеплення. Корови зі свинками живуть у сараї «Лікруг», названому на честь ідеолога давньогрецької Спарти. Два коні — Блокада і Рапіда — розмістилися в сараї «Єсенін». До речі, всі приміщення мають свої назви, на стінах цитати і портрети великих філософів і поетів.
Навіть на туалетах красуються таблички: на одній — Сталін, на іншому — Єльцин.
— Сталін занадто жорсткий, а Єльцин — зрадник, який звів нанівець починання Горбачова, — пояснюють спартанці свій вибір.
В честі у спартанців, зрозуміло, Піфагор. А взагалі на видному місці у них висить список із понад 300 великих людей. У тому числі Ленін, Горбачов, Пушкін, Соломон, Висоцький…
Постійно в учгоспі працюють чоловік п’ять-сім: доярка, господарник, пастух, конюх, тракторист, кухар та будівельник. Зарплата невелика — 50 гривень на день, зате їсти за сніданком, обідом і вечерею можна «скільки влізе», причому в раціоні обов’язково яйця, молоко та м’ясо. Більшість ідейних «портосівців» готові працювати і так.
Они съезжаются в коммуну летом и в начале осени, когда много сезонной работы — покос, огороды, выпас.
Вони з’їжджаються в комуну влітку та на початку осені, коли багато сезонної роботи — косовиця, городи, випас.
Теорія щастя не всім в окрузі до душі.
— Ми з ними щодо мирного питання вирішуємо, — охоче ділиться сусідка Ніна Кобець. — Молоко купуємо. Всім рекомендую. Ніколи не скандалили, не сварилися. Буває, курка залетить, спіймаємо і назад покинемо. Щоправда, деяким сусідам не подобається, що у хлопців велике господарство. Кажуть — смітять, але ж не тільки вони, і ми сміття викидаємо.
А незадоволених – достатньо.
«По сусідству з нашими дільницями розгорнуло свою діяльність ПП «Спарта». Всі відходи тепер течуть на наші ділянки та дороги, у ставок – усе це отруює нам життя…»
Під цією заявою – 20 підписів мешканців Каравану.
- У мене ціла папка звернень. Але учгосп «Спарта» не оформлявся як ферма,
тому боротися з ними складно, — зазначає головний санітарний лікар Люботинської СЕС Юрій Моргачов.
А от люботинський мер Леонід Татунь готовий підтримати «спартанців»:
— Люди не курять, не п’ють, вирощують худобу, продають молоко, м’ясо, не шумлять, що це погано? Ми ще минулого року направили туди ветеринарну комісію, міліцію, пожежників та з’ясували, що немає жодних порушень. Ну, хіба що мухи та запах. Тому вирішили на сесії виділити трьом «спартанцям» по два гектари землі за межами селища під свинарник та корівник. Але вийшла накладка — коли почали оформляти документи, виявилося, що землі радгоспу підпадають під розпаювання… Тепер шукатимемо їм інше місце.
До речі, міліціонери перевіряли «спартанців» неодноразово, бо ходили чутки, що на фермі живуть і нелегали, сектанти, і люди, які перебувають у міжнародному розшуку, а також, що використовується дитяча праця.
— Немає там жодної секти, ніхто й у розшуку не перебуває, — констатує начальник Люботинського РУВС Олександр Визволенко.
Община «теоретиків щастя» є ще у Підмосков’ї.
Сільськогосподарська поетизована асоціація розробки трудової активності, або навчальне господарство «СПАРТА», було створено у Каравані 1996 року. як осередок організації «Портос» (поетизоване об’єднання розробки теорії щастя) ім. офіцера групи «Альфа» Геннадія Сергєєва. «Портос» діяв біля всього СНД, його творець — Юрій Давидов.
Сьогодні громади «теоретиків щастя» залишилися лише у Підмосков’ї та Харкові (близько ста людей віком від 20 до 55 років).
31 жовтня 2008 р.
автор: Надія Шостак, газета «Вечірній Харків»